Zobacz nas na Facebooku

W Polsce nie będzie już elektrowni wiatrowych... chyba, że z LEGO - aktualności - NajlepszeKlockiNaPrezent.pl

Jak w piątek poinformowało Ministerstwo Energii, w projekcie „Polityka energetycznej Polski do 2040 roku” wszystkie funkcjonujące dziś w Polsce farmy wiatrowe trafią na złom do 2035 roku, a na ich miejsce nie powstaną już nowe wiatraki. 

Ponieważ nie chcemy wchodzić w kompetencje ekspertów, nie skomentujemy tej decyzji... chociaż nie, żyjemy w wolnym kraju i nawet pasjonaci LEGO mogą się wypowiedzieć. Otóż, NIE PODOBA NAM SIĘ TO! Sami co prawda nie posiadamy żadnej farmy wiatrowej, ale uważamy, że w naszym klimacie to źródło energii naprawdę się sprawdza i z pewnością przyczynia się do mniejszego zanieczyszczenia smogiem. 

LEGO chyba miało jakieś przecieki, gdyż wydało właśnie zestaw 10268 Turbina wiatrowa Vestas. Być może po decyzji Ministerstwa, przynajmniej w Polsce, zestaw będzie się sprzedawać o wiele lepiej - z nostalgii, marzeń, czy też na złość politykom.

Cena katalogowa prezentuje się dość znacznie - 829,99zł, ale i tak jest niższa niż koszt budowy prawdziwej turbiny ;). Model ma ok. 100 cm wysokości, 62 cm szerokości i 31 cm głębokości oraz, co bardzo istotne, jest wyposażony w silnik, który pozwala na realną pracę turbiny.

LEGO 10268 Turbina wiatrowa Vestas

Musimy przyznać, że zestaw robi wrażenie, zwłaszcza gdy zobaczy się go w porównaniu do rzeczywistej osoby. Zresztą, zobaczcie sami na trailerze:

A poniżej publikujemy oficjalny opis zestawu:

Poznaj innowacje w produkcji energii odnawialnej z zestawem LEGO® Creator Expert 10268 Turbina wiatrowa Vestas. Ten szczegółowy, zmechanizowany zestaw LEGO przygotowany razem z firmą Vestas oddaje pełne gracji ruchy tradycyjnej turbiny wiatrowej i zawiera drzewko świerkowe wyprodukowane z ekologicznego plastiku pochodzenia roślinnego — nowość na styczeń 2019 r. Model ma około 1 m wysokości i góruje nad zalesionym wzgórzem, na którym stoi domek z umeblowanym tarasem, skrzynką pocztową, kwiatami i białym płotkiem. Przesuń gondolę w prawo lub w lewo i włącz silnik Power Functions (w zestawie), a łopaty turbiny wiatrowej zaczną się obracać i zasilą lampę na ganku chatki. Zbudowanie tego zestawu kolekcjonerskiego zapewni satysfakcjonujące wyzwanie konstruktorskie z nutką nostalgii, a sam model będzie doskonałą ozdobą domu lub biura. W tym dużym zestawie LEGO znajdują się także furgonetka serwisowa firmy Vestas, trzy minifigurki: dwóch serwisantów firmy Vestas w kaskach bezpieczeństwa i kobieta, a także figurka psa.

  • W zestawie trzy minifigurki: kobieta i dwóch serwisantów firmy Vestas z literami V nadrukowanymi na tułowiu, a do tego figurka psa.
  • W komplecie średni silnik LEGO® Power Functions, schowek na baterie i dwa przedłużacze o długości 50 cm (nowość na styczeń 2018 r.).
  • Zestaw LEGO® Creator Expert Turbina wiatrowa Vestas zawiera też ruchome łopaty turbiny wiatrowej, szczegółową wieżę, ruchomą gondolę ze światłami ostrzegawczymi, furgonetkę serwisową firmy Vestas, drzewa, rośliny oraz dom z ogrodem, kwiatami, płotkiem i tarasem, na którym stoją dwa krzesła, stół i parasol.
  • Przesuń gondolę w prawo lub w lewo i włącz silnik Power Functions (w zestawie), by uruchomić ruchome łopaty turbiny wiatrowej i działającą lampę na ganku.
  • Miłośnikom nauk ścisłych spodoba się zestaw klocków przedstawiający technologię produkowania energii odnawialnej.
  • Otwórz drzwi furgonetki serwisowej i wysuń schowek na narzędzia.
  • W zestawie jest drzewko świerkowe wyprodukowane z ekologicznego plastiku pochodzenia roślinnego — nowość na styczeń 2019 r.
  • Akcesoria: dwa kaski bezpieczeństwa, narzędzia i dwie koperty.
  • Zestaw zawiera ok. 800 klocków i jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 12 lat.
  • Model ma ok. 100 cm wysokości, 62 cm szerokości i 31 cm głębokości.