Zobacz nas na Facebooku

LEGO wprowadza zestawy z ekologicznych materiałów - aktualności - NajlepszeKlockiNaPrezent.pl

W powszechnej opinii użytkowników, nasze ulubione klocki są niezniszczalne, co wynika z ich chemicznego składu. LEGO zdaje sobie sprawę z ilości plastiku jakim zalewa świat oraz z tego jak długo się on będzie rozkładać.

Duńska firma zrobiła właśnie pierwszy krok w kierunku przestawienia produkcji klocków na materiały ekologiczne. Pionierem zostały oczywiście... rośliny z LEGO :). Oto wprowadzony w sierpniu zestaw 40320 "Rośliny z roślin":

 

LEGO 40320 - rośliny - pudełko

LEGO 40320 - pudełko tył

Klocki wyglądają, pachną oraz działają tak, jak "zwykłe" elementy botaniczne. Nie ma najmniejszych różnic, które można zauważyć patrząc na nie z zewnątrz:

LEGO 40320 - klocki wyprodukowane z roślin

Co się więc zmieniło? Czy to rzeczywiście EKO?

Po pierwsze - klocki, mimo że pochodzą ze źródeł roślinnych, nie są biodegradowalne. Na czym polega więc zmiana? Aby dokładniej wyjaśnić różnicę, trzeba sięgnąć do odrobiny technicznej wiedzy.

Większość części LEGO produkowana jest z ABS i poliwęglanu, ale rośliny i inne elastyczne elementy wykonywane są z polietylenu, tworzywa sztucznego wytwarzanego z etylenu. Jest on zwykle wytwarzany ze źródeł petrochemicznych, ale może być również wykonany z bioetanolu uzyskanego z trzciny cukrowej lub innych roślin uprawnych. I tu dochodzimy do sedna zmiany. Klocki chemicznie są takie same. Można bezpiecznie mieszać je z innymi elementami roślin, mając świadomość, że nie ma różnicy. Zmieniło się źródło z którego dostarczany jest bioetanol. 

Trzcina cukrowa użyta do produkcji plastiku jest pozyskiwana w sposób zrównoważony, zgodnie z wytycznymi partnera LEGO, World Wildlife Fund. Posiada również certyfikat Bonsucro Chain of Custody Standard dla trzciny cukrowej pozyskiwanej w sposób odpowiedzialny. 

– W Grupie LEGO chcemy wywrzeć pozytywny wpływ na otaczający nas świat i ciężko pracujemy, aby produkować wspaniałe produkty do zabawy dla dzieci z wykorzystaniem materiałów zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju – mówił w marcu Tim Brooks, wiceprezes ds. odpowiedzialności za środowisko.

- Jesteśmy dumni, że pierwsze elementy LEGO wykonane z tworzywa sztucznego pozyskiwanego w sposób zrównoważony są już w produkcji i znajdą się w tym roku w pudełkach LEGO. To ważny pierwszy krok w naszym ambitnym zobowiązaniu, aby wszystkie klocki LEGO były wykonane z ekologicznych materiałów - dodał.

Czy to wyłącznie marketing?

Naszym zdaniem wydanie zestawu 40320 "rośliny z roślin" jest mistrzowskim marketingiem i... niestety głównie nim. Do fundamentalnej, ekologicznej zmiany, wciąż jest daleko, ale od czegoś trzeba zacząć. Należy pochwalić producenta za chęci, zwłaszcza, że LEGO ma ambitny plan by do 2030 roku produkować większość produktów i opakowań z materiałów przyjaznych środowisku lub przynajmniej pochodzących ze zrównoważonych źródeł.

Warto zaznaczyć, że przestawienie produkcji w ten sposób nie ma większego znaczenia dla degradowalności klocków, ale w kontekście ograniczania zużycia paliw kopalnych jest bardzo istotne. Jest więc to mimo wszystko dobra zmiana dla naszej kochanej planety.

Produkcja części polietylenowych w ten sposób jest pierwszym krokiem LEGO w kierunku wykorzystania trwałych materiałów we wszystkich swoich podstawowych produktach i opakowaniach, a wypuszczenie "ekologicznego" zestawu jest świetnym sposobem uświadomienia tego.

Możemy się jednak zastanawiać czy wystarczy to w przyszłości dla coraz bardziej świadomych klientów? I może ważniejsze pytanie - czy w ogóle będzie nas to obchodzić, skoro kupujemy LEGO by mieć po prostu frajdę? Dopóki my się nie zmienimy, nie tylko LEGO, ale też wszyscy inni producenci zawsze będą rezygnować z kwestii ogólnego dobra na rzecz ograniczenia kosztu produkcji i zwiększenia zysku.